PORTFOLIO

Beata Bodzioch
grafika    film    rysunek    malarstwo    ikony    pastele    fotografia    inscenizacje    inne    

                                                                              IKONA

Ikona jest szczególnym rodzajem twórczości. Sama duchowość ikony jest jedyna i niepowtarzalna. Jest to obraz otwierający na głęboką Obecność i kontemplacje Chrystusa. Kieruje patrzącego na duchowa rzeczywistość.
Ikona sama swoją obecnością wprowadza mistyczną atmosferę. Tworzy przestrzeń kontemplacji. Jest w niej głębokie estetyczne zrównoważenie. Obraz ten jest samą modlitwą i tak jak modlitwa, nie służy satysfakcji emocjonalnej, a ma prowadzić do oczyszczenia zmysłowego, do duchowej adoracji, do zamknięcia oczu. Ikona staje się namacalną Obecnością i dowodem na istnienie Boga. Jest głęboką ciszą i harmonią wlewającą pokój w dusze. Zawsze jest pozytywna, tak jak pozytywne jest każde dzieło powstające z Bożego Natchnienia.

Ikona jest traktatem teologicznym, jest Wcielonym Słowem, jest tworzona stricte na Chwałę Bożą, poprzez jej poświęcenie i okadzenie staje się wyjątkowym "pośrednikiem" i znakiem Boga na ziemi - stąd też przewyższa ona swoją duchową godnością wszystkie inne obrazy.

Ikony klasyczne wykonywane są ręcznie metodą tradycyjną- znaną od wieków. ( Nie są to szablonowe, lub klejone wydruki na deskach wiórowych- prawdziwa ikona zawsze wykonywana jest od poczatku do końca ręcznie w ciszy z intencją- powstaje w kontemplacyjnych warunkach modlitwy- co ma niezwykle istotne znaczenie dla jej duchowej wartości. Z racji bardzo dużej czasochłonności (samo gruntowanie deski pod ikonę trwa kilka dni), misternej pracy w nią włożonej, oraz cen produktów (wraz z 24karatowym złotem) -jej ceny są znacznie wyższe od wydruków lub ikon szablonowych z jedynie domalowanymi jej częściami).

Ikony te powstają przy użyciu jedynie naturalnych składników. W większości tworzone są na deskach lipowych, na których kładzione jest płótno pokrywane z kolei licznymi warstwami gruntu klejowo- kredowego. Ikona powstaje przy zastosowaniu naturalnych sproszkowanych pigmentów rozpuszczanych w medium z kurzego żółtka i białego wina.


 

IKONY JEZUSA CHRYSTUSA
 
Jezus Chrystus Pantokrator
 
Oblicze Jezusa Chrystusa "Czerwone"
Oblicze Jezusa Chrystusa kowczeg
 
Oblicze
 
Jezus Chrystus Pantokrator
Najświętsza Rana Ramienia Jezusa
 
Najświętsza Rana Ramienia Jezusa
 
Jezus Chrystus Dobry Pasterz
IKONY MATKI BOŻEJ
Pneumatofora
 
Pneumatofora
 
Pneumatofora Czerwona- zdobiona
Matka Boża Skawińska-kopia
 
Matka Boża Włodzimierska
 
Matka Boża Włodzimierska
Matka Boża Częstochowska
 
Matka Boża Nieustającej Pomocy
 
Matka Boża Jarosławska
IKONY ARCHANIOŁÓW I ANIOŁÓW
Św. Archanioł Gabriel
 
Św. Archanioł Gabriel
 
Św. Archanioł Gabriel
Św. Archanioł Michał
 
Św. Archanioł Michał
 
Święty Archanioł Rafał
Anioł Stróz
 
Anioł Stróż
 
Anioł Stróż
IKONY ŚWIĘTYCH
Św. Małgorzata Maria Alacoque
 
Św.Joachim i Anna
 
Św. Charbel- kowczeg
Św. Joanna D'arc
 
Św. Jakub Apostoł
 
Św. Tomasz z Akwinu
Św. Antonina
 
Św. Józef
 
Św. Wiktor
INNE
BÓG OJCIEC- Stań się!
 
Św. Rodzina- kowczeg
 
Św Rodzina
Św. Rodzina