PORTFOLIO

Beata Bodzioch
grafika    film    rysunek    malarstwo    ikony    pastele    fotografia    inscenizacje    inne    

DROGA KRZYŻOWA
KAPUCYNI 2009

STRESZCZENIERozpoczynamy w całkowitej ciemności. Ludzie zapełniają pół sali i trwają w tej ciemności. Nagle słyszymy utwór z Pasji, po chwili na wielkim wiszącym płótnie widzimy cały przygotowany na tę okazję materiał składający się z napisów, zdjęć i nagrań. W międzyczasie gdy mowa o demonie słyszymy utwór muzyczny grany na żywo na gitarze elektrycznej.

Po zakończonym pokazie slajdów- gdy brzmi jeszcze ostatni utwór- wchodzi na salę z pochodniami i kadzidłem (z przodu) pięciu mnichów. Okrążają całe płótno dookoła. Wszystkiemu towarzyszy odpowiednia muzyka. Dwóch mnichów staje naprzeciwko płótna i podpala je- tak ze widzimy ogromny płomień. Płótno opada na ziemie a naszym oczom ukazuje się ukrzyżowany, ubiczowany, zakrwawiony Jezus. Mnisi padają krzyżem i leżą przed Jezusem.(wciąż jeden z nich kadzi kadzidłem krzyż)

Gdy muzyka ucicha, jeden z nich idzie wolnym krokiem zmawiając modlitwy łacińskie po czym klęka przed Jezusem nie przestając się modlić ( słyszymy bardzo sugestywny i przejmujący podkład z „Pasji”) i oddaje co jakiś czas głęboki pokłon, po czym kładzie się krzyżem tuż przed ukrzyżowanym. Jest cisza całkowita, świeci jedna pochodnia. Słyszymy utwór muzyczny. Nagle z ciemności wyłania się dziewczyna na biało ubrana i śpiewa żałobnie ale wdzięcznie z iskrą nadziei. Podchodzi do Jezusa, głęboko połkania się przed Nim i gasi ostatnią pochodnie po czym cicho śpiewając wychodzi z sali. Ludzie w tej ciemności pozostają chwilę w zadumie. Przy wyjściu każdy dostaje broszurę mówiącą o miłości Jezusa do człowieka.