AKTUALNOŚCI

archiwum
19.01.2012

BAŁKANY 2011

We wrześniu miałam okazję odwiedzić kilka państw Bałkańskich- Macedonię, Grecję, Rumunie i Bułgarię. Bałkany to miejsce Kościołów Prawosławnych. Dzieki temu mieliśmy okazje doswiadczyć tajemniczej rzeczywistości Koscioła Wschodniego zawartej w cerkwiach i wszechobecnej ikonie. W Macedonii nie mogąc trafić w niedziele na Mszę katolicką- trafiliśmy na ślub prawosławnym- jego przebieg to coś zupełnie innego niż u nas. Ciekawe doświadczenie...

Wycieczka miała charakter także wędrowny, dlategio też w każdym z państw zdobywaliśmy górskie szczyty wraz ze szczytem samych Bałkanów znajdującym się w Bułgarii ( Musała 2925m.n.p.m)
Macedonia znana z dobrego wina- nie miało ono jednak takiej popularności w grupie jak Rakija- bałkański bimber o potężnej mocy. Rakije pije się w małych ilościach- pomaga przeżywać upały. Dla mnie fatalna smakowo. Jest ona jednak dobra na problemy żołądkowe, co jest czasem uciązliwą przypadłoscią różnych zagranicznych podrózy.

Grecja to z kolei zdobyty przez nas szczyt Olimpu i niesamowite Meteory gdzie mogłabym spędzić życie:)) a na pewno rekolekcje..jest to kompleks prawosławnych klasztorów umieszczony na ogromnie wysokich i stromych górach- klasztory zatopione w ikonach bardzo pięknie, misternie odnowionych. Tam modlitwa narzuca się sama...niesamowita atmosfera Ducha.