AKTUALNOŚCI

archiwum
03.12.2012

"WARSZTATY CHORAŁOWE" w Tyńcu

Chorał Gregoriański zawsze był dla mnie tajemniczą, intrygującą oprawą Liturgii. W Tyńcu, u Ojców Benedyktynów, na warsztatach miałam okazję nie tyle zapoznać się z głęboką teologią Chorału co sama zacząć śpiewać...:)

Chorał zupełnie naturalnie wprowadza człowieka w stan modlitwy.. a więc w najgłębsza prawdę o sobie samym..subtelnie kieruje w świadome przezywanie ciszy...tej Ciszy, która ma w sobie potężny ładunek Boskiej Obecności.

Chorał jest Modlitwą która nie wymaga wcześniejszego wysiłku intelektualnego, mózgowego, wyobrażeniowego by stęskniona, niezorientowana w życiu dusza poczuła siłę Boga, jego mocą jest wyzwolony z niepotrzebnych, rozpraszających form minimalizm, na który składa się cisza, pusta przestrzeń świątyni i głos śpiewający- prosty, kojący, a zarazem przeszywający wnętrze.

Człowiek słuchający Chorału, jakby instynktownie odkrywa, że właśnie ta melodia prowadzi go do dotknięcia- nie intelektem a duchem- potężnej uwalniającej Prawdy o sobie. Człowiek ma przemożną potrzebę by iść za tym głosem, uchwycić się tej tajemnicy, która jak w ludzkiej miłości uwodzi niezdobytym pięknem...